Historia
Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudziczce sięga 1949 roku, kiedy to z inicjatywy Wójta Gminy Suszec i Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie powstała jednostka w skład której wchodziło 23 członków.
W związku z pomyślnym rozwojem OSP i z przydziałem sprzętu pożarniczego w postaci sikawki ręcznej, odstąpionej nieodpłatnie przez kopalnię Bolesław Śmiały zaszła potrzeba budowy tymczasowej drewnianej remizy strażackiej, którą zlokalizowano na parceli szkolnej.
Na apel zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudziczce, członkowie zobowiązali się wykonać prace w czynie społecznym z materiałów dostarczonych przez Gminę Suszec, Państwową Straż Pożarną w Pszczynie i Nadleśnictwo w Baranowicach.
W dniu 2 lutego 1949 r. z inicjatywy wójta gminy Suszec i Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Rudziczce w skład której wchodziło 23 członków. W związku z pomyślnym rozwojem OSP i z przydziałem sprzętu pożarniczego w postaci sikawki ręcznej, odstąpionej nieodpłatnie przez kopalnię Bolesław Śmiały zaszła potrzeba budowy tymczasowej drewnianej remizy strażackiej, którą zlokalizowano na parceli szkolnej. Na apel zarządu OSP członkowie zobowiązali się wykonać prace w czynie społecznym z materiałów dostarczonych przez gminę Suszec, PSP w Pszczynie i Nadleśnictwo w Baranowicach. W 1952r. ze składek członkowskich i dobrowolnych składek mieszkańców Ochotnicza Straż Pożarna zakupiła samochód półciężarowy 1,5t. marki Opel Blitz, który przystosowano do potrzeb strażackich.
Od 1953r. następuje dalszy rozwój i umocnienie OSP poprzez wstąpienie w szeregi nowych członków, utworzenie sekcji żeńskiej i młodzieżowej. Stan na dzień 31.12.1955 wynosił 75 czynnych członków. Jedną z ważnych dziedzin pracy w OSP była praca kulturowo-oświatowa w świetlicy poczęta przez Ludwika Biesa, a następnie kontynuowana przez Mariusza Cieślę. Zespół świetlicowy brał udział w imprezach powiatowych i wojewódzkich zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody. W związku z wyborem pierwszego prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudziczce druha Edwarda Kozyrę w 1957r. na posła sejmu PRL obowiązki prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudziczce przejął druh Edmund Cepok.
W związku z wybudowaniem nowej szkoły na parceli szkolnej zaszła potrzeba rozbiórki istniejącej tymczasowej drewnianej remizy. Budowę postanowiono wykonać w czynach społecznych przy pomocy finansowej gminy Suszec i Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Pszczynie. W 1956 Ochotnicza Straż Pożarna w Rudziczce zakupiła z własnych funduszy 3 tonowy samochód marki Star 20 z zakładu robót wiertniczych w Pszczynie na miejsce niezdatnego do dalszej eksploatacji samochodu przeznaczonego na złom.
Z okazji 22 rocznicy wyzwolenia śląska spod okupacji hitlerowskiej 29.01.1967r. odbyła się doniosła uroczystość przekazania remizo-świetlicy pod zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudziczce. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz strażackich, terytorialnych i organizacji politycznych oraz mieszkańcy Rudziczki i okolic.
22.05.1983r. nadano naszej jednostce sztandar. Na uroczystej mszy świętej byli obecni reprezentanci władz gminnych, pobliskich OSP oraz mieszkańcy Rudziczki.
Rada gminy Suszec mając na uwadze szczególne osiągnięcia pożarnicze oraz wysoką gotowość bojową zdecydowała o przydzieleniu naszej jednostce średniego samochodu bojowego Jelcz 005.
Dnia 01.01.1996r. Ochotnicza Straż Pożarna w Rudziczce została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
W następnych latach nasza jednostka wykazywała się szczególną formą oraz sprawnością na zawodach sportowo-pożarniczych na których zajmowała szczególne osiągnięcia.
W roku 2017 nasza jednostka rozpoczęła starania o pozyskanie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Efektem tych działań było zakupienie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego na podwoziu MAN, który dotarł do naszej jednostki 28.12.2022r.
12.01.2019r. nasz (stary) samochód został sprzedany Ochotniczej Straży Pożarnej w Kopojnie gdzie pełni służbę po dzisiaj.